Ogłoszenia

1 stycznia Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Opublikowano: Styczeń 05, 2018

Nowy Rok - 1 stycznia przeżywamy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. o godz. 8.30; 10.00; 11.30; 13.00 i ostatnia o godz. 18.00. Wspominamy dziś w naszym Sanktuarium uroczystą Intronizacje Figury Fatimskiej Pani, której dokona


1. Dziś w Nowy Rok - 1 stycznia przeżywamy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze św. o godz. 8.30; 10.00; 11.30; 13.00 i ostatnia o godz. 18.00. Wspominamy dziś w naszym Sanktuarium uroczystą Intronizacje Figury Fatimskiej Pani, której dokonał J.E. ks. Bp. Kazimierz Majdański 1.01.1986r.

2. Po Świętach Bożego Narodzenia domy odwiedza kapłan, który przynosi Boże błogosławieństwo. Zwyczaj ten nawiązuje do opisu odwiedzin Trzech Króli z Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,2). Czytamy tam, że królowie, oddawszy pokłon narodzonemu Jezusowi, wracali różnymi drogami do swoich krajów. Legenda dopowiada, że odwiedzali oni miasta i wioski i rozgłaszali wieść o Bogu narodzonym w ludzkiej postaci. Chyba każdy przeżył już kolędę w domu, ale warto przypomnieć sobie pewne zasady, aby jeszcze lepiej przygotować się do tej wizyty:
- stół przykryty białym obrusem
- na stole: krzyż, świece, Pismo Święte, woda święcona i kropidło
- a także pięknie prowadzone zeszyty od religii.
Wizyta kapłana niosącego Boże błogosławieństwo to wielkie święto. Warto więc, by cała rodzina była obecna i odświętnie ubrana. Po śpiewie kolęd następuje czytanie odpowiedniego fragmentu Pisma św. Później kapłan modli się. Po wspólnej modlitwie następuje rozmowa z księdzem. Warto też wspomnieć o znakach kolędowych pozostawionych na drzwiach. Nawiązują one do wydarzeń ze Starego Testamentu. Oznaczenie domów krwią baranka paschalnego miało chronić mieszkańców od nieszczęścia. Żyd pozwalający na oznakowanie odrzwi przyznawał się, do jakiej wspólnoty należy. Chrześcijanin przyjmujący kolędę daje świadectwo przynależności do Kościoła. Kolędowy zapis daje najbliższemu otoczeniu poznać: oto mieszkanie chrześcijanina-katolika. A co oznacza napis C+M+B ? Św. Augustyn odczytuje w tych literach duszpasterską myśl: Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu. - Prosimy o pozamykanie zwierząt.

3. Podczas kolędy (cały styczeń) kancelaria parafialna czynna w poniedziałek, środę i piątek od 16.00 do 17.30.

4. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwsze dni miesiąca. W I czwartek modlić się będziemy o nowe liczne i święte powołania do kapłaństwa, zakony i misyjne. W I Piątek rano kapłani odwiedzą chorych a po południu zapraszamy na nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W tym roku pierwsza sobota zbiega się z uroczystością Objawienia Pańskiego – zachęcamy do spowiedzi wynagradzającej, 15 minutowego towarzyszenia Maryi w rozważaniu tajemnic różańcowych, przyjęcia komunii wynagradzającej i spowiedzi świętej w duchu wynagrodzenia.

5. W sobotę 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Zapraszamy na Msze św. o godz. 7.00; 8.30; 10.00; 11.30; 13.00 i 18.00; 19.00.

6. A w najbliższą niedzielę przeżywać będziemy święto Chrztu Pańskiego.

7. Zachęcam do lektury czasopism katolickich Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, L’Osservatore Romano.

8. Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby parafii.

 powrót

Chór Parafialny

Modlitwa za zmarłych