1. Dziś na zakończenie Tygodnia Misyjnego będzie można złożyć swoją ofiarę do puszek na dzieła misyjne kościoła.
2. Jutro w poniedziałek 1 listopada przypada Uroczystość Wszystkich Świętych – Msze św. o godz.: 7.00 – 8.30 – 10.00 – 11.30 – 13.00 i wieczorem o godz. 18.00 .
• Msza św. na cmentarzu w Zdrojach o godz. 12.00, poprzedzona procesją od bramy cmentarza o 11.30
• Msza św. na cmentarzu w Dąbiu ok. godz. 14.00 poprzedzona procesją od bramy cmentarza o 13.00.
3. We wtorek – 2 Listopada – przypada Dzień Zaduszny – Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.
4. Od 2. listopada przez cały miesiąc listopad o 17.30 zapraszamy na nabożeństwo wypominkowe.
5. Odpusty: Wiernemu, który w dniach 1 – 8 listopada pobożnie nawiedza cmentarz i modli się za zmarłych, udziela się odpustu, który może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu cierpiące. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu, jeżeli w Dniu Zadusznym (2 listopada) nawiedzą pobożnie kościół. W czasie nawiedzenia należy odmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga, oraz wypełnić inne warunki jak: spowiedź (stan łaski uświęcającej), Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Warunkami zwykłymi, koniecznymi do uzyskania odpustu są: stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Ze względu na zagrożenie pandemiczne – przywileje odpustu są rozciągnięte na cały listopad. Szczegóły na tablicy ogłoszeń i stronie Internetowej naszego Sanktuarium.
6. Zapraszamy codzienne o 20.30 do naszego Sanktuarium na kapłański różaniec o ustanie epidemii i o pomyślność dla naszej Ojczyzny, a po różańcu Apel Maryjny o godz. 21.00.
7. Zapraszamy do udziału w Procesji ze świętymi – dziś – w niedzielę, 31 października br. Procesja wyruszy o godz. 20.00 z Jasnych Błoni, od Figury św. Jana Pawła II, do Katedry. Zakończeniem procesji będzie Msza Święta w Katedrze o godz. 21.00. Zapraszamy delegacje parafii, wspólnot oraz ruchów kościelnych z relikwiami świętych i błogosławionych.
8. Na stoliku wyłożone są kartki na wypominki. Prosimy o czytelne wypełnianie – imiona prosimy pisać w mianowniku by czytający kapłan mógł odróżnić np. czy to Stanisław czy Stanisława 😊. Uprzejmie prosimy o składanie do wyznaczonej skrzynki kartek z wypominkami na kilka dni przed wyznaczonym na niej terminem. Po prostu, potrzebny jest czas na posortowanie. Ofiary składane przy okazji wypominek przeznaczamy na spłatę remontu dachu kościoła. Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby naszego Sanktuarium.
9. Biuro Radia Maryja organizuje jednodniową pielgrzymkę do Torunia 4 grudnia. Koszt 100zł.
10. W tym tygodniu przypadają pierwsze dni miesiąca.
• I czwartek miesiąca – zapraszamy na Mszę św. ku czci Jezusa Chrystusa Jedynego i wiecznego Kapłana w tym dniu szczególnie modlimy się o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
• W I piątek zapraszamy do oddania czci Najśw. Sercu Pana Jezusa poprzez spowiedź i nabożeństwo. Rano kapłani odwiedzą Chorych.
• W I sobotę zapraszamy do wypełnienia prośby Pani Fatimskiej, przystępując do spowiedzi, komunii, odmówienia różańca i rozważania tajemnic różańcowych w duchu wynagrodzenia za grzechy własne i całego świata. O 11.00 – I cz. Różańca i 15 min. czuwanie z Maryją. O 12.00 Msza św. a po niej II cz. Różańca. O 17.30 – III cz. Różańca; Godz. 18.00 – Msza św. z formularza niedzielnego; 19.00 – Różaniec – tajemnice chwalebne; 20.00 – Msza św. w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu NMP za grzechy całego świata; o 21.00 – Apel Maryjny
11. W Uroczystość Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zostaną odprawione Msze Święte według następującego porządku: w Kaplicy Głównej przy ul. Ku Słońcu o godz. 9.00, 12.00 i 15.00; na Cmentarzu Nowym przy ul. Bronowickiej o godz. 15.00. Mszy Świętej o godz. 12.00 będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman, a homilię wygłosi Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga. Po zakończeniu Mszy Świętej, z Kaplicy Głównej wyruszy procesja modlitewna za zmarłych.
We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, 2 listopada br., w kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi o godz. 15.00. Po Mszy Świętej odbędzie się modlitwa przy grobowcu kapłańskim.”
D E K R E T
PENITENCJARIA APOSTOLSKA, po wysłuchaniu licznych próśb, które napłynęły ostatnio od różnych Pasterzy Kościoła w związku z wciąż trwającą pandemią, potwierdza i rozszerza na cały listopad 2021 r. wszystkie dobrodziejstwa duchowe, już udzielone 22 października 2020 r. Dekretem Prot. N. 791/20/I, którym, z powodu pandemii Covid-19, odpusty zupełne za wiernych zmarłych zostały przedłużone na cały listopad 2020 r.
Z tej odnowionej wielkoduszności Kościoła z pewnością wierni czerpać będą pobożne postanowienia i siłę duchową, aby nadawać swojemu życiu kierunek zgodny z prawem ewangelicznym, w synowskiej komunii z Ojcem Świętym, widzialnym fundamentem i Pasterzem Kościoła katolickiego.
Niniejszy dekret obowiązuje przez cały listopad.
Bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia.
W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 27 października 2021 r.
Kard. Mauro Piacenza
Penitencjarz Większy
Ks. Prał. Krzysztof Nykiel
Regens
Oryginalny tekst dokumentu:
https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2021/10/28/0700/01488.html
Załącznik 1: Dekret z 22 października 2020 roku, o którym mowa w powyższym dokumencie:
DEKRET
W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.
Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:
a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.
b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.
Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.
Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.
Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.
Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.
W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.
Kard. Mauro Piacenza
Penitencjarz Większy
Ks. prał. Krzysztof Nykiel
Regens
Oryginalny tekst dokumentu:
https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2020/10/23/0545/01264.html#ita