Chrzest Pański – 12.01.2020r.

1. Taca z dzisiejszej – drugiej niedzieli miesiąca – jest przeznaczona na inwestycje parafialne. Dynamika wpłat ofiar na remont dachu znacznie spadła. Przez cały grudzień było 48 wpłat na kwotę 5320 zł. Mamy do spłacenia jeszcze 127 917 tyś zł., za remont dachu. Przypomnę również – bo to czasem umyka uwadze, że mamy do utrzymania dwie świątynie i plebanię. Koszty utrzymania i opłat są niemałe, energia elektryczna, ogrzewanie, gaz, wywóz nieczystości, bieżące utrzymanie to blisko 100 tyś zł. rocznie. Tym bardziej wyrażamy naszą wdzięczność za wszelkie ofiary składane na potrzeby parafii.

2. Trwa wizyta duszpasterska zwana kolędą – Po Świętach Bożego Narodzenia domy odwiedza kapłan, który przynosi Boże błogosławieństwo. Zwyczaj ten nawiązuje do opisu odwiedzin Trzech Króli z Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,2). Czytamy tam, że królowie, oddawszy pokłon narodzonemu Jezusowi, wracali różnymi drogami do swoich krajów. Legenda dopowiada, że odwiedzali oni miasta i wioski i rozgłaszali wieść o Bogu narodzonym w ludzkiej postaci. Chyba każdy przeżył już kolędę w domu, ale warto przypomnieć sobie pewne zasady, aby jeszcze lepiej przygotować się do tej wizyty:
– stół przykryty białym obrusem
– na stole: krzyż, świece, Pismo Święte, woda święcona i kropidło
– a także pięknie prowadzone zeszyty od religii.
Wizyta kapłana niosącego Boże błogosławieństwo to wielkie święto. Warto więc, by cała rodzina była obecna i odświętnie ubrana. Po śpiewie kolęd następuje czytanie odpowiedniego fragmentu Pisma św. Później kapłan modli się. Po wspólnej modlitwie następuje rozmowa z księdzem. Warto też wspomnieć o znakach kolędowych pozostawionych na drzwiach. Nawiązują one do wydarzeń ze Starego Testamentu. Oznaczenie domów krwią baranka paschalnego miało chronić mieszkańców od nieszczęścia. Żyd pozwalający na oznakowanie odrzwi przyznawał się, do jakiej wspólnoty należy. Chrześcijanin przyjmujący kolędę daje świadectwo przynależności do Kościoła. Kolędowy zapis daje najbliższemu otoczeniu poznać: oto mieszkanie chrześcijanina-katolika. A co oznacza napis C+ (krzyżyk) M+ (krzyżyk) B ? Św. Augustyn odczytuje w tych literach duszpasterską myśl: Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu. – Prosimy o pozamykanie zwierząt.

3. Podczas kolędy (cały styczeń) kancelaria parafialna czynna w poniedziałek, środę i piątek od 16.00 do 17.30.

4. Apostolat Różańca Świętego i Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe zaprasza w najbliższą środę 15 stycznia, na Mszę św. oraz wspólny różaniec przed Najświętszym Sakramentem odmawiany w intencjach Matki Bożej. W trakcie odmawiania różańca będzie nakładany płaszcz błogosławieństwa i ochrony na obecnych wiernych w kościele. Więcej informacji na stronie internetowej.

5. W przyszłą niedzielę po Mszach św. zbiórka ofiar na KIRCHE IN NOT – KOŚCIÓŁ W POTRZEBIE.

6. Zachęcam do lektury czasopism katolickich, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny. Proszę o zabranie Informatora Parafialnego z informacjami świątecznymi i planem kolędy. Oczywiście informacje te można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii i na Tablicy Ogłoszeń. Na stronie internetowej jest możliwość oglądania transmisji Mszy św. z naszych świątyń. Serdecznie zapraszamy do korzystania z tej możliwości.

7. W minionym tygodniu odprowadziliśmy na miejsce wiecznego spoczynku – śp. Zbigniew LABUDDA, śp. Jan KLECHA, sp. Karol BEGIERT. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…