6 NIEDZIELA ZWYKŁA – 11.02.2024r.

1. W najbliższą środę przypada Popielec. Obrzędem posypania głów popiołem rozpoczniemy Wielki Post – 40 dniowy okres przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
• Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje POST ŚCISŁY: To post jakościowy i ilościowy: powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych i ograniczamy posiłek tak by odczuć głód. Do jego przestrzegania zobowiązani są katolicy w wieku od 18 do 60 lat. Inne osoby zobowiązane są w tym dniu do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Praktyka postu powinna wiązać się z doświadczeniem głodu (por. Flp 4,12), ofiarowanego Bogu z modlitwą w określonej intencji, przy całkowitym lub częściowym ograniczeniu pokarmu. Osoby, które z racji stanu zdrowia lub obowiązków zawodowych muszą spożyć jakiś posiłek w dni postu ścisłego, także powinni go radykalnie ograniczyć, aby doświadczenie głodu móc ofiarować Bogu. W czasie postu katolik nie uczestniczy w zabawach.
• Msze św. o godz. 7.00; 8.30; 12.00; 18.00 i ostatnia o godz. 19.00.
• W piątki Wielkiego Postu zapraszamy na Drogę Krzyżową, którą odprawiać będziemy po Mszy św. o godz. 8.30 oraz po Mszy św. o godz. 18.00.
• w Niedziele Wielkiego postu o godz. 17.00 nabożeństwo Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

2. W pierwszy piątek Wielkiego Postu, będziemy w naszej Archidiecezji przeżywać „Dzień Przebłagania za grzechy ludzi Kościoła w jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem i wszystkimi diecezjami w Polsce”.
• Droga Krzyżowa w piątki po Mszy św. O godz., 8.30 i 18.00, a dla dzieci o godz. 17.00
• Gorzkie Żale w każdą niedzielę Wielkiego postu o godz. 17.00 z kazaniem pasyjnym.

3. W tym roku Rekolekcje Wielkopostne rozpoczniemy w drugą niedzielę Wielkiego Postu tj. 25 lutego.

4. Dnia 20 lutego przypada liturgiczne wspomnienie św. Franciszka i Hiacynty Marto – Pastuszków z Fatimy, którym objawiła się Maryja.

5. Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu będą zbierane ofiary na kwiaty do dekoracji wnętrza naszej świątyni na Wielkanocne uroczystości, którą będziemy przygotowywać pod kierownictwem Odnowy w Duchu Świętym.

6. Nasza parafia pragnie się włączyć w dzieło „PACZKA DLA RODAKA I BOHATERA NA KRESACH”. Szczegółowe informacje na plakatach w gablocie. Uprzejmie prosimy o Żywność z długą datą przydatności; artykuły chemiczne, zabawki, rowery. Zbiórka tych produktów do 19 marca.

7. W Środę Popielcową po Mszach św. zbiórka ofiar na cierpiących z powodu wojny na Ukrainie.

8. Zachęcam do lektury czasopism katolickich, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny…

9. Informujemy, że Fundacja Donum Vitae wychodząc naprzeciw potrzebom narzeczonych organizuje także nową formę nauk przedślubnych – złożoną z dwóch sobotnich modułów.
• Więcej informacji na stronie: https://www.poradnia.donumvitae.pl/dzialania-poradni/dla-narzeczonych?fbclid=IwAR2JP3zphTT9h_VrDpxQ4WyekBjd4OrAkJfG9BL9J4_NaX-xtGMYqWGqb8I#termin-nauk-i-zgloszenia
• Planowane są także nauki przedślubne jako rekolekcje metodą dialogową w Trzęsaczu w dniach 12-14 kwietnia br. Szczegółowe informacje będą w najbliższym czasie dostępne na wyżej wymienionej stronie oraz na: https://spotkaniamalzenskie.pl/terminy-3/